İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Değerli Bir Okur Mektubu ve Cevabım

Merhaba;
Kısaca kendimi tanıtarak giriş yapmak istedim her şeyden evvel.
İsmim Erhan, 31 yaşında sosyoloji bölümü mezunu,fakat ne yazık ki kendi mesleğini yapamayan ve herkes gibi çalışmak zorunda olan bir emekçiyim. Tabi hayalleri ve amaçları olan bir insanım en başında.
Adanalıyım ve burada yaşıyorum.Çok sıcak memleket. Hatta o kadar sıcak ki geçtiğimiz yıllarda birisi tabancayla güneşe ateş etti. Vallaha! Ama merak etme güneş ölmedi. 😀

Ben sizi tanımayı çok isterim.Geçen hafta Youtube’da ilgili ve meraklı olduğum bir takım şeyleri araştırırken rast geldi kanalınız.
4-5 yıldır beklentim haricinde ki az bir birikmiş paramla borsaya yatırım yapıyorum. Amacım kendi atölyemi kurabilmek için bir atılım. Kahve kavurma atölyesi açmak istiyorum burada. Bir şey üretmek tek istediğim. Hem de ilgi duyduğum en büyük arzumu ve hayalimi gerçekleştirebilme çabası işte.

Çok fazla artmadı param ama. Bu işin eğitimini almadım ve çok da tahminlere veya insanların tavsiyelerine uyarak yatırım yapma taraftarı değilim. Her kafadan bir ses çıkıyor çünkü.

Teknik ve temel analiz ile ilgili eğitim alabileceğim insanlarda çok sınırlı.
Çünkü anlaşılır da olması lazım. Yani dil ve üslup olarak ifade biçiminden bahsediyorum.

İnternet sitenizi de inceledim ve bu dili iyi biliyorsunuz. Eğitimli olmanın bir kazanımı olduğundan şüphem yok. Çünkü başta belli bir kültürel düzey yoksa karşınızdaki insanla aranızda, o insanı anlamanızda o kadar zor oluyor aslında.

Paylaşımlarınızı faydalı bulmamın yanında etik olarak da bilgilendirici ve manipüle edilmeden, doğru bir biçimde insanlara aktarmış olduğunuzu fark ettim.

Bana nasıl bir fayda sağlayabilirsiniz yatırım konusunda doğru öğrenme ile ilgili Evren Bey?
Eğitim veriyor musunuz hem bunu merak ediyorum?
Hem de bilgilerinizden yararlanabileceğim bir kaynak önerebilir misiniz?

Teşekkür ederim okuma zahmetinde bulunduğunuz için.
Sağlıkla kalın.

Erhan Gemecik 

Cevabım

Merhaba Erhan Bey,
Öncelikle hem bu denli özenli bir dille yazılmış bir mail aldığıma, hem de bu kadar bilinç düzeyi yüksek bir kimse tarafından takip edildiğime çok memnun olduğumu belirtmek isterim. Ayrıca gelecekle ilgili kurduğunuz hayallerinize ulaşmanızı da tüm kalbimle dilerim. Sistemin aksaklığı, maalesef birçoğumuzu olmamız gereken yerden farklı yerlere sürükleyebiliyor; fakat uzun vadede sizin gibi değerli kişilerin hak ettikleri yerlerde olacağına yürekten inanıyorum. 

Tavsiyelere uyarak yatırım yapmayı tercih etmemeniz, gerçekten çok doğru bir yaklaşım. Size özel bir vaatte bulunacak değilim ama kazananların bu anlayışa sahip olanlar arasından çıktığını biliyorum ve gelecekte de yine muhakkak onların arasından çıkacağına eminim. Evet, bazen insanlara piyangodan da para çıkabiliyor ama en nihayetinde kazananın yine piyango idaresi olduğu da hepimizce malum. İlla tavsiye alınacaksa da; bu profesyonel, şeffaf ve denetlenen kurum ya da kişilerden olmalıdır ve kanaatimce yatırımcı, aldığı tavsiyeleri akıl süzgecinden geçirebilecek düzeyde finansal okuryazarlığa sahip olması da yine olmazsa olmazdır.

Güneşe vurmaya çalışan kişinin, güneşi öldürmemesine sevindim, zira biliyorsun ki o aynı zamanda bizlerin yaşam kaynağı. Konuyu yatırım piyasaları açısından ele alacak olursak da; piyasalarda bize ter döktüren ama aynı zamanda kazanç potansiyelinin varlığını ortaya çıkaran güneşimiz ise riskin ta kendisi. İyi bir yatırımcı olmanın şartı da, işte bu riski yönetmeyi başarabilmekten geçiyor, eğer o bizi yönetirse de güneş çarpması misali cüzdanımız çarpılıyor. 🙂

Risk yönetimi nedir dersen, bu ayrı bir bahis konusu, fakat özünde risk; aslında içinde ne olduğunu bilmediğimiz bir çukura kendimizi atmaktan başka bir şey değil. Öyleyse risk dediğimiz şeyin, aslında ne yaptığımızı bilmemekten kaynaklandığını söylemek de yanlış olmayacaktır.

Temel ve teknik analizi nasıl öğrenebilirsin? Evvela nasıldan önce başarının bunları öğrenmekten başka bir yolu olmadığını belirtmeliyim; çünkü üçüncü bir yol sahiden yok. Hangisini kullanırsın bilmem ama hangisini kullanırsan kullan ikisi hakkında da yeterli düzeyde bilgi sahibi olman gerektiğini düşünüyorum. 

Teknik analizi kullanacaksan öğren, kullanmayacaksan da neden kullanmayacağını anlamak için öğren. 🙂 Bunun için kitap tavsiyesi olarak, Ali Perşembe’nin dört ciltlik kitabını okumanı tavsiye ediyor ve epey faydalı olacağını düşünüyorum.

Şahsi kanaatim iyi bir yatırımcının esas olarak temel analizde yetkinliğe sahip olması gerektiğidir. Neden mi? Bunu da kısaca açıklamaya çalışayım: Bir kahve atölyesi açmayı planladığından söz etmişsin, yani üretecek ve satacaksın. Temel kazancın üretip sattığın kahvenin üretim maliyetini, satış fiyatından düşük tutmak olacak. Atölyeyi açarken, kredi kullanırsan bu senin belki daha hızlı amacına ulaşmanı sağlayacak veya hacmini büyüterek daha fazla kar elde etmene imkan tanıyacak. Örneğin %10 faizle borçlanırken, o borç aldığın parayla %11’lik bir kâr elde etmek bile senin net kârını dolayısıyla özsermaye kârlılığını arttıracak. Fakat bunun bir sakıncası da var, işler kötüye giderse borç senin bu durumu yönetmeni zorlaştıracak, çünkü borç veren her halükarda verdiği borcun anapara ve faizi ile birlikte vadesinde geri isteyecek. Dİğer taraftan hiç borç kullanmasan bile uzun vadede şirketini geleceğe taşımak için de muhakkak kazanç sağlaman gerekecek. Kazanç sağlayabilmen için, ne üreteceğim, nasıl üreteceğim ve kime satacağım sorularının cevabını bir şekilde aklınla bulacaksın ve bunların sürdürebilirliğini sağlayacaksın.  Kimbilir o zaman şirketini kurarken koyduğun sermayeye göre şirketin ileride çok daha fazla değere ulaşacak. Bu süreç özünde basit bir ticari alış-verişe indirgenebilecek olsa da; gerçekte ise buna ilaveten başarılı bir yönetim, kaliteli ve talep gören bir ürün geliştirme ve bunu pazarlayabilmek gibi görece daha kompleks bir işleyişi kapsar. 

Yukarıdaki örneklendirdiğim anlatıyı daha birçok yönden ele alarak kitap hacmine kadar götürmek mümkündür, fakat ben burada senin için, sadece işin temel mantığıyla ilgili kapı aralamayı amaçladığımdan, özün özü bir suretle konuyu gözünde canlandırmaya çalışarak sonlandırmak durumdayım. Borsada yatırım yaparken de, aslında şirketlere ortak olduğumuz için, üzerinde durduğumuz ve odaklandığımız konular aslında bu örnektekinden çok da farklı değil. Dolayısıyla temel analiz, esas itibariyle şirketleri değerlerken yukarıda örnektekine benzer bir yöntemi izleme üzerine kuruludur. Detaylarda kaybolmadan, detayları görebilme becerisini edinebilmeyi gerektir. Şirket değer yaratabilme kabiliyetine sahip mi ve sahipse bu değer ne kadara fiyatlanıyor? Değer nedir diye soracak olursan; değeri, finansal anlamda, gelecekteki nakit akışlarının bugüne indirgenmesi olarak tanımlayabiliriz. Buffett’ın da dediği gibi fiyat ödediğimiz, değer ise aldığımızdır. Bir şeyin fiyatının değişmesi, değerinin değişmesi anlamına gelmez. Öyleyse bizim bir yatırımcı olarak ana amacımız da değer tespit etmek ve sonrasında da değerinin altında fiyatlanan şirketleri bulabilmek olmalıdır. Temel analiz, bize, şirketlerin gerçek değerini bulmaya giden yolun çerçevesini çizer. 

Temel analizi öğrenmek demek bir yönüyle şirket değerleme sanatına vâkıf olmak demektir. Ne var ki, bu sanata vukufiyetle sanatın başarılı bir şekilde icrası aynı şey demek değildir. Bu yüzden öğrenmek kısa sürer ama ustalaşmak zaman alacaktır. Peki ne öğrenerek başlamalıyım dersen, cevabım finansal raporları (bilanço, gelir tablosu, nakit akım vb.) okuma ve yorumlamayı öğrenerek başlamalısın olacaktır. Devamında ise, başarılı yatırımcıların bu işi nasıl uyguladıklarına bakmalısın ve en nihayetinde de, fırçayı eline alıp kendi yatırım tarzını keşfetmeye başlayabilirsin. Temel analizle ilgili tavsiye edeceğim kitap ise Behjamin Graham’ın “Akıllı Yatırımcı”sı olacak.

Son olarak herhangi bir eğitim vermiyorum, fakat Finansçı Usta sitesinde bir mani olmazsa yazmaya devam etmeyi düşünüyorum. Bu noktada özel olarak kaleme almamı istediğin mevzular olursa, bana iletebilirsin. 

Güvenin için teşekkür eder, sağlıcakla kalmanı dilerim.

Evren Deniz

Yorumlar kapatıldı.

Mission News Theme by Compete Themes.