İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hakkımda

Merhaba,

Ben Orhan Veli “Yazık oldu Süleyman Efendiye” mısra-i meşhurunun mübdii.”

Şaka yapıyorum ben Evren Deniz. Finansçı Usta sitesinin kurucusu ve halihazırda tek yazarıyım.

Çekirdekten bir ekonomist sayılırım; zira üniversite tahsilimi İktisat bölümünde tamamladım. Sonrasında da yine İktisat bölümü-Yönetim Ekonomisi programında Yüksek Lisans öğrenimi gördüm. Yüksek lisans öğrenimimi, Foreks piyasalarının Türkiye’deki gelişimi hakkında yazdığım bir tez ile başarıyla tamamladım. Hepsinden öncesinde ise yarım kalan bir de İşletme bölümü maceram var ki, onu saymıyorum.

Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 3 – Türev Araçlar – Kurumsal Yönetim Derecelendirme -Kredi Derecelendirme ve Gayrimenkul Değerleme Lisanslarına sahibim. Piyasaların hemen tamamına karşı tutku derecesinde bir ilgim var. Gerek spot, gerekse vadeli piyasaları öğrencilik yıllarımdan beri yakından takip ediyor ve bu konuda daimi olarak araştırma içinde olmaktan amatör bir ruhla hâlâ keyif alıyorum.

Bir dönem bir yatırım kuruluşunda çalıştım ve yine kısa bir dönem bir şirkette gayrimenkul değerleme uzman yardımcılığı yaptım. “Madem uzmanlık lisansın var, niye yardımcı oldun?” diye sorabilirsiniz. Cevabı şu: Uzmanlık payesi üç senelik tecrübeye bağlı olarak kazanılan bir unvan olduğu için, uzman olmaya profesyonel ömrüm maalesef vefâ etmedi.

Kurumsal Derecelendirme ve Kredi Derecelendirme lisanslarımın ise öz geçmişimin bir süsü olmaktan öte herhangi bir işime yaradığını söyleyemem. Fakat, sanırım biraz da bu lisansların bana kazandırdığı bir alışkanlıkla, yatırım kararı almadan önce şirketlerin Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum raporlarını ve Kredi Notlarını da gözden geçirmeye önem veriyorum.

Algoritmik ticaret ve teknik analiz konularıyla ilgili teorik ve uygulamalı olarak derinlemesine diyebileceğim çalışmalarım oldu. Bununla birlikte şirketlerin iç dinamiklerini anlaya çalışmak bana daha anlamlı bir çaba olarak göründüğünden, yatırım kararı alınırken temel analiz yöntemlerine muhakkak vâkıf olunması gerektiğini düşünüyorum. Bu bağlamda, kendimi herhangi bir ekolün mutlak takipçisi olarak görmemekle birlikte, yatırımcılık anlayışımın ağırlıklı olarak değer yatırımcılığı merkezinde şekillendiğini söyleyebilirim.

Hangi mecrada olursa olsun, Türkçeyi doğru kullanmayı önemserim. Yine aynı şekilde Türkçeyi doğru kullanma konusunda özenli davrananları büyük bir takdir duygusuyla karşılarım.

Yeni şeyler öğrenmenin ve öğrendiklerini diğer insanlarla paylaşmanın değerli olduğuna inanıyorum. Kendimi her alanda hâlâ talebe, yani bilginin tâlibi olarak görmeye devam etsem de, yıllardır finans alanınla iştigal etmemin vermiş olduğu cüretle, işbu Finansçı Usta sitesinde, sizler için ağırlıklı olarak finans mevzularında yazılar kaleme alıyor ve almayı planlıyorum. Burada yazdıklarım, ülkemizdeki finansal okur yazarlığın gelişmesi yönünde pozitif bir dışsallık yaratırsa, bundan mutluluk duyacağım. Asıl gayem ise, paylaşımlarla büyümesini istediğim bu site yoluyla düşünce ve bilgi dünyamı sizlerle paylaşarak kendime daha anlamlı bir dünya yaratmaktır.

Dünyama misafir olanlar ve bana bu dünyada yarenlik edenler bilmelidir ki; yola çıkışımız varmak için değil, daima yolda olmak içindir.

Size de, kendime de iyi yolculuklar diliyorum.

Burayı beğenenler, burayı da beğendi: Buyurun Youtube Kanalım

Bir mum diğer mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez.

Mevlâna

Evren DENİZ

Mission News Theme by Compete Themes.