İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

IMF: Koronavirüs Sonrası Küresel Ekonomide Sert Bir Daralma Bekleniyor

Büyük Tecrit

Uluslararası Para Fonu (IMF), Nisan 2020’de yayımladığı Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’na “Büyük Tecrit” başlığını verdi. Bir önceki raporunu Ocak 2020’de yayımlayan kurum, küresel büyüme tahminlerini sert biçimde aşağı yönde revize etti.

IMF’nin Ocak ayındaki raporunda, küresel ekonomide 2020 yılı için %3,3 olarak öngördüğü büyüme oranı tahminini, güncellediği raporunda, koronavirüs salgını sonrası ekonomilerdeki beklenen azalan aktivite sebebiyle -%3’e indirdi. Yine aynı raporun içeriğinde, küresel ekonomideki daralmanın en çok gelişmiş ülkeleri vuracağının altı çizilirken ve ileri ekonomilerin 2020 yılı sonunda 2019 yılına göre -%6,1 küçülebileceğine işaret edildi. Gelişmekte olan ülkeler için ise bu oranın -%1 ile sınırlı kalacağı tahmin ediliyor. 2009 Küresel Krizinde yaşanan küresel daralmanın -%0,1 olduğu göz önünde bulundurulursa, tahminlerin ne kadar olumsuz bir duruma işaret ettiği daha iyi anlaşılabilir.

Aynı zamanda IMF’ye göre, Türkiye ekonomisinin de bu sene sonunda -%5 oranında daralarak salgından sert bir biçimde etkilenen ekonomiler arasında yer alması bekleniyor.

Olası Senaryolar Üzerinden Tahminler

IMF yaptığı tahminleri, koronavirüs salgının yılın 1. yarısında zirve yapıp yılın geri kalanında azalacağı varsayımına dayandırılırken; kurum bunlara ilaveten raporunda, bu varsayım dışında gerçekleşebilecek olası 3 farklı senaryo üzerinden de beklentilerini paylaşıyor.

Olası 1. senaryoya göre, koronavirüs salgını beklenenden daha uzun sürecek ve yılın 2. yarısınında da etkisini sürdürecek ve bu durumda küresel daralma da -%3 ile sınırlı kalmayarak -%6,3’e kadar düşüş gösterecek.

2. senaryo ise salgının 2021 senesinde de tekrarlanacağı üzerine kurgulanmış. Böyle bir durumda ise, IMF’e göre küresel ekonomi 2020 senesinde %3,3 daralırken, 2021 senesinde de toparlanması güçleşecek ve temel varsayıma göre 2021 için %5,8 olarak öngörülen büyüme oranı 2021’de %0,8 ile sınırlı kalacak.

3. ve en kötü senaryoya göre ise koronavirüs salgını hem bu sene daha da uzun sürecek hem de 2021 senesinde de tekrarlayacak. Dünya böyle kötü bir senaryoyla karşı karşıya kalması halinde ise IMF göre, küresel ekonomi hem bu sene -%6,3 hem 2021 senesinde -%2 daralma yaşayabilir.

Kaynak: https://www.imf.org/en/Publications/WEO/Issues/2020/04/14/weo-april-2020

Yorumlar kapatıldı.

Mission News Theme by Compete Themes.