İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yıldız Pazarın Öz Sermaye Karlılığı En Yüksek 10 Şirketi (2021)

Bir şirkete ortak olurken aranılan en temel gösterge sürdürebilir bir kârlılıktır.

Şirketin finansal sağlığı, yetkin ve dürüst kimseler tarafından yönetilip yönetilmediği, içinde bulunduğu sektörün geleceği gibi analiz edilen tüm faktörler; nihayetinde tek bir sorunun en tutarlı ve en gerçek şekilde cevaplanabilmesine yöneliktir ve o soru da şirketin sürdürülebilir bir kârlılığı olup olmayacağıdır.

Bir şirketin en temel kârlılık göstergesi ise öz sermaye kârlılığıdır; çünkü öz sermaye kârlığı, ortakların firmada sahip oldukları her 1 liralık sermayeye karşılık, ne kadar kâr ettiklerini ortaya koymaktadır.

Öz sermaye Karlılığı Nasıl Hesaplanır?

Öz sermaye kârlılığı nedir sorusunun cevabı öz sermaye kârlılığı nasıl hesaplanır sorusunun cevabında saklıdır.

Öz sermaye; şirketin varlıklarından, yükümlülüklerinin çıkarılmasıyla bulunmaktadır:

Öz sermaye = Varlıklar – Yükümlülükler

Diğer bir ifadeyle ise, öz sermaye; şirketin ortakları tarafından ilk başta yatırılan ödenmiş sermaye ve sonradan şirketin dağıtılmamış kârlar gibi otofinansman yoluyla elde etmiş olduğu kazançlardan oluşmaktadır.

Sözü edilen bu öz sermaye tutarını yıllık net kâr değerine böldüğümüzde ise öz sermaye kârlılığı oranına ulaşmış oluruz. Fakat buradaki ince nokta, öz sermaye kârlılığı rasyosunda kullandığımız öz sermaye değerinin, dönem sonu öz sermaye tutarı değil, ortalama öz sermaye oluşudur. Buna göre öz sermaye karlılığı rasyosunu şu şekilde formüle edebiliriz:

Öz sermaye Karlılığı = Net Kâr / [(Dönem başı öz sermaye + Dönem sonu öz sermaye)/2]

Öz sermaye Kârlılığı Yorumlanırken Dikkat Edilecek Hususlar

Net kârın doğrudan dönem sonu öz sermaye oranlanması yoluyla öz sermaye kârını hesaplayanlar da olabilmektedir; ne var ki öz sermaye kârlılığı hesaplanırken dönem sonu öz sermaye yerine ortalama öz sermayenin kullanılması daha uygun olacaktır. Zira dönem sonu öz sermayenin içinde doğal olarak net kârın kendisi de vardır. Fakat dönem içinde yaratılan kâr, öz sermayenin içinde dönem sonu net kâr olmadan yaratılmıştır.

Bunun dışında öz sermaye karlılığı ile birlikte bakılması gereken başka faktörler de vardır. Bunların en başında piyasa/defter değeri rasyosunun geldiğini söyleyebiliriz. Çünkü öz sermayenin ne kadar kârlı olduğu kadar, mevcut öz sermayenin ne kadara satın alınabileceği de oldukça önemlidir. Diğer bir deyişle; öz sermaye kârlılığı şirketin 1 liralık öz varlığı ile ne kadar net kâr elde edebildiğini gösterirken, bu 1 liralık öz sermaye ortak olurken kaç lira ödendiğine de bakılması gerekir. Ki bilindiği gibi bu değeri de bize piyasa/defter değeri rasyosu vermektedir.

Öz sermaye kârlılığının mevcut durumdaki yüksekliği kadar, mevcut durumun sürdürebilirliği de yatırım kararı alınırken yatırımcı açısından son derece önemli olan bir diğer husustur. Bugünkü yüksek bir öz sermaye kârlılığı, gelecek dönemlere de taşınamadığı takdirde yatırımcı açısından cazibesini yitirecektir. Bu yönden bakıldığında, çok yüksek ama istikrarsız bir öz sermaye kârlığı oranına sahip bir şirketin, daha düşük ama daha istikrarlı bir öz sermaye kârlılığına sahip bir şirketin yanında, yatırımcılar tarafından daha az ilgi görmesine sebep olabilir.

Son olarak şirketin borçluluğu, yani kullandığı kaldıraç da öz sermaye karlılığı ile birlikte muhakkak bakılması ve değerlendirilmesi gereken bir değişkendir. Yüksek borçluluğu olan bir şirket, kâr ettiği takdirde, aynı düzeyde kâr eden fakat daha az borcu olan bir şirkete göre daha yüksek öz sermaye kârlılığına ulaşacaktır. Bununla birlikte yüksek borçluluğunun, özellikle zor zamanlarda şirketin kendisi için yüksek risklilik anlamına geleceği de göz ardı edilmemelidir.

Öz Sermaye Kârlılığı En Az Kaç Olmalıdır?

Şirketler zaman zaman dışsal sebeplerden ötürü ya da belirli dönüşüm dönemlerinde zarar edebilirler, bu o şirketlerin mutlaka kötü olduğu anlamına gelmez. Benzer şekilde, şirketlerin kâr etmiş olması da, doğrudan o şirketi yatırım yapılabilir konuma yükseltmez. Neden derseniz, şirketler yalnızca bugüne ait varlıklar değildir. Bu yüzden bir şirketi değerlerken şirketin yalnızca bugününe bakıp fikir üretmek doğru olmayacaktır. Çünkü her şirket; dünü, bugünü ve yarınıyla bir bütündür.

Fakat genel bir kaide olarak söylemek gerekirse, bir şirketin öz sermaye kârlığı en az enflasyon kadar ya da risksiz faiz oranı kadar olması beklenir. Kendi adıma ben bu iki gösterge arasından risksiz faiz oranını mikyas kabul etmeyi tercih ederim; çünkü bir yatırımın bana getirisinin sadece enflasyondan daha yüksek olmasını değil, aynı zamanda risksiz faiz oranından da daha yüksek olmasını isterim. Çünkü risksiz faiz oranından daha yüksek bir getiri söz konusu olmalıdır ki, ancak o zaman belirli düzeyde risk almaya ikna olabileyim diye düşünürüm.

Enflasyondan ya da risksiz faiz orandan belirgin derecede yüksek bir öz sermaye kârlılığı, yatırımcı açısından fazladan risk almaya değer bir alan yaratacaktır. Diğer taraftan riskiz faiz oranından belirgin derecede yüksek bir öz sermaye kârlılığı, herhangi bir şirketin 1 liralık öz sermayesini 1 liradan daha yüksek bir bedelle almayı da anlamlı kılabilir.

Özetle, öz sermaye kârlılığı özellikle uzun vadeli yatırım kararı alınırken bakılması gereken çok önemli bir orandır. Ki bu oran, bu özelliği sayesindedir ki, dünyadaki birçok tanınmış yatırımcının favori oranları arasındadır; fakat tek başına öz sermaye kârlılığına bakılarak yatırım yapmanın iyi sonuçlar vermesini beklemenin de makul bir beklenti olmayacağı açıktır.

Uyarı

Öz sermaye kârlılığı, şirkete uzun vadeli bir perspektiften ve tek bir yönden bakılmasını sağlayan bir orandır. Bu yüzden, yukarıda sayılanlar dışında, piyasalardaki kısa vadeli dalgalanmalar, teknik göstergeler ve gelecek beklentileri; öz sermaye kârlılığı yüksek bir şirketin, beklenen piyasa performansını göstermemesine sebep olabilir.

Öz Sermaye Karlılığı En Yüksek 10 Şirketi (2020)

Not: Piyasa Defteri değeri verisi 9 Nisan 2021 kapanış fiyatları esas alınarak hesaplanmıştır.

ŞirketÖz Sermaye Kârlılığı %P/DBorç/Öz Sermaye %
1. SOKM242,5631,94963,09
2. OTKAR75,176,4184,05
3. FROTO71,659,61114,72
4. ISMEN62,463,0154,5
5. DOAS58,742,61104,37
6. GOZDE55,180,723,35
7. AVISA48,734,594,4
8. KERVT42,373,2933,01
9. TOASO40,563,7149,71
10. TURSG38,802,230,31

Bir yorum

  1. Işıl Ataç Işıl Ataç Nisan 16, 2021

    Her zaman ki gibi mükemmel anlatım, ihtiyaç duyulan çok faydalı bilgiler.
    Kalemine ,yüreğine sağlık Fincancı usta : ))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mission News Theme by Compete Themes.