İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Paranızı İkiye Katlamanın Sihirli Formülü: 72 Kuralı

Bu yazımda sizlerle, belirli bir getiri oranıyla paranızı iki katına çıkarmanız için ne kadarlık bir zaman gerektiğini yaklaşık olarak hesaplamanın son derece kolay ve pratik bir yolunu paylaşacağım. Bu yolun adına 72 kuralı diyoruz ve bu kural sayesinde paranızın kaç senede iki katına çıkacağını kalem kağıda bile gerek kalmadan zihninizden hesaplayabileceksiniz.

72 kuralının uygulaması son derece basittir, buna göre bilmeniz gereken tek şey beklenen getiri oranıdır, yani paranızı belirli bir bileşik faiz oranıyla mevduata yatırdıysanız faiz oranını bilmeniz ya da farklı bir yatırım aracından sağlayacağınızı getiriyi bilmeniz paranızın kaç sene sonra iki katına çıkacağını hesaplayabilmeniz için yeterlidir.

Yıllık mevduat faiz oranının %12 olduğunu kabul edelim, bu oranı formülümüze uygularsak, 72/12=6 sayısına ulaşıyoruz. Bunun anlamı %12 bileşik faizle paranız yaklaşık olarak 6 sene sonra 2 katına ulaşacak demektir. Gelin şimdi bileşik faiz hesaplamasıyla bunun sağlamasını yapalım.

1*(1+0,12)6=1,97

Yaptığımız sağlamaya göre başlangıçta %12 bileşik faizle 1000 lirayı mevduata yatırmış olsaydınız 6 senenin sonunda paranız faiz getirisiyle birlikte 1.973 lira olacaktı. Gördüğünüz gibi paranızın 1000 liranın 2 katına oldukça yakın bir değere çıktı.

Şimdi de soruyu tersinden soralım ve diyelim ki, paramı 10 senede 2 katına çıkarmak için yıllık yüzde kaçlık bir getiriye ihtiyacım var?

72/10=7,2. Demek ki paramı %7,2 getiriyle değerlendirirsem 10 senede 2 katına ulaşacak. 1*(1+0,072)10=2,00, evet, virgülden sonra sadece iki basamağı aldığımızda bu sefer tam tamına 2 katı çıktı.

Biraz Daha Örnek

Türkiye’nin kurulduğundan bugüne ortalama büyüme hızını kabaca %5 olarak alırsak, 14,4 senede bir GSYH 2’ye katlıyor.

Büyüme hızımız %3 düşerse gelirimizin 2 katına çıkması için geçmesi gereken zaman 24 seneye çıkıyor.

En son açıklanan yıllık TÜFE’ye göre yıllık ortalama enflasyon oranı %13,94’tü. Böyle giderse yaklaşık 5 senede paramız yarı yarıya alım gücünü kaybedecek demektir.

Yorumlar kapatıldı.

Mission News Theme by Compete Themes.