İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Slipaj (Fiyat Kayması) Nedir? Neden Olur?

Forex işlemlerinde gerçekleşen fiyat kaymaları slipaj olarak adlandırılmaktadır. İsminden de anlaşılabileceği gibi, bir emirde girilen fiyatla, gerçekleşen fiyat arasında fark olması halinde, slipaj olduğu anlaşılır. Bu durum beklenen önemli haberlerin öncesinde ve sonrasında piyasa hareketinin hızlanması neticesinde olabileceği gibi beklenmeyen bir gelişmenin ardından da slipaja rastlanabilmektedir.

Eğer bir emirde slipaj oluşmuşsa ve bu durum müşterinin lehineyse buna pozitif, aleyhineyse negatif slipaj denilmektedir. Slipajla, her tülü emir tipinde karşı karşıya kalınılabilir. Piyasadaki kararsızlık anları; likiditenin azalmasına ve fiyat hareketlerinin hızlanmasına ya da diğer bir ifadeyle volatilitenin artmasına neden olabilir, buna bağlı olarak piyasa fiyatından girilen emirler, emrin girildiği anda ekranda görülenden farklı seviyede gerçekleşebilmektedir. Böyle zamanlarda spread açılmaları da sıklıkla görülmektedir.

GAP denilen fiyat boşlukları da slipaj oluşmasına sebep olabilmektedir. GAP özellikle bekleyen emirlerde, verilen emir seviyesinde, alıcıysanız satıcıyla, satıcıysanız alıcıyla eşleşilememesi yüzünden olmaktadır. Tüm bu ve benzeri durumlarda, emirler en yakın seviyeden gerçekleştirilmektedir. Piyasa fiyatından emirlerde ise kurum politikasına ya da düzenleyici otoritenin öngördüğü şarta göre, rekotasyon denilen yeniden fiyat verme uygulanabilmektedir.

GAP Örneği

Yukarıdaki örnekte, 4 saatlik periyotta daire içindeki bölgede görüleceği gibi EUR/USD paritesi kapanış fiyatının oldukça üstünde bir fiyattan açılış yapmıştır. Bunun anlamı görülen boşlukta herhangi bir işlem gerçekleşmediği, dolayısıyla alış ya da satışın olmadığı anlamına gelmektedir. Bu demektir ki, bu bölgede bekleyen bir emir slipajla karşılaşacak ve üsteki beyaz mumun sol alt köşesine karşılık gelen fiyat seviyesinden işleme konacaktır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mission News Theme by Compete Themes.