İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yatırım Yapmak İçin 10 Önemli Sebep

Dürüst olalım, borsa bazen cesaret kırıcı olabilir. Profesyonel yatırımcılar bile bazen bu yolda ayak kayması yaşayabilir, bu yüzden kendinize fazla yüklenmeyin. İyi ama bizler neden buna rağmen borsadan vazgeçemiyoruz? Kimi zaman bu soru üzerine düşünmenin yararlı olduğuna inanıyorum. Borsayla ilgilenmenin pozitif yanlarını görmek, başarılı olmamız için gereken motivasyonu yeniden kazanmamızı sağlayabilir.

Evet, borsada bazen işler zor olabiliyor, çünkü raporlar, analizler, grafikler incele incele bitmiyor ve derken bir de bakmışsınız ki, sabah olmuş bile. Ancak bunları yapmanın sonunda elde edeceğiniz istikrarlı başarı ödülü, bize tüm bunları unutturabiliyor. Bu ödülleri kendimize bir kez daha hatırlatmak için, bir yatırımcı olmanın şimdiye kadar var olan herhangi bir uğraştan çok daha cazip olmasının nedenleri üzerine, gelin birlikte düşünelim.

1. En bariz sebep: Finansal özgürlük

“Finansal özgürlük” terimi, faturalar ve diğer günlük sorunlar hakkında endişelenmenize gerek kalmayacak kadar yeterli paraya sahip olmaktan daha fazlasını ifade eder; bu terim aynı zamanda hakiki bir özgürlüğe sahip olmakla da ilgilidir. Sadece tek bir bilgisayar ve internet kullanarak, dünyanın herhangi bir yerinde rahatça yaşamaya yetecek kadar bir paraya sahip olmanın hayali bile, son derece güçlü ve motive edici bir düşüncedir.

Unutmayın, daha fazla paraya sahip olmanın size getireceği en büyük lüks, daha fazla özgürlük olacak!.. İsteğiniz yerde, istediğiniz zamanda olmanın fiyatını hiçbir şeyle ölçemezsiniz.

2. Sen herkesten farklısın, değil mi?

Matematikçiler tembeldir, zira sonuca en kısa yoldan gitmenin yolunu ararlar; dürüst olmak gerekirse, finansçılar için de benzeri bir durum söz konusu… Sizce de, günümüz yaşamının rutinini oluşturan 9’dan 6’ya süren bu ” Matrix”ten bir çıkış yolu olmalı, değil mi? Hangimiz emeğiyle, kendi kazandığından daha fazlanı başkalarına kazandırdığı bir hayata hapsolmak ister ki?

Yatırımcı olmak sizi diğerlerine göre her zaman daha gerçekçi yapar ve yatırımcılar dünyayı tam da olduğu gibi görmek isterler; çünkü hayat, toplumun inanmamızı istediği gibi bir peri masalı değil.

Piyasalarla ilgileniyorsanız, kitlelerden farklı bir zihniyete kendiliğinden sahip olursunuz. Pek çok insan, borsadan konu açıldığında, bunu basitçe ‘çok riskli’ ya da sadece ‘elit’ bir grup insanın üstesinden gelebileceği bir şey olarak lanse eder. Fakat gerçek bu değil, çünkü milyonlarca insan elit olamaz. Yatırımın bize sunduğu fırsatı hayalî bulanlar, yalnızca “Matrix’in içinde uykuda kalmaktan” daha iyi bir alternatif bulamayan kimselerdir.

3. 9-6 modern köleliğinden kaçış

Tam zamanlı bir yatırımcı olarak yaşayabileceğiniz hayat tek kelimeyle harikadır. Sahilde oturmak, dinlenmek, bolca seyahat etmek ve ara sıra dikkate değer bir fiyat hareketi sinyali gördüğünüzde işleme girmek… Yanınızda bilgisayarınızın, hatta sadece akıllı telefonunuzun olduğu her yer, sizin için çalışma alanıdır.

Ancak bundan daha da iyisi, her gün birilerine ‘rapor vermek’ zorunda olmamaktır. Nefret ettiğiniz bir işe giderken hazırlanmak için, sabah 6’da uyanmak kimsenin eğlence anlayışını uygun değildir. İşte sadece yatırımcı olarak, bu modern köleliğin getirdiği yaşam biçiminden kurtulma şansınız var. 

Hepimizin haftada 40 saat (hatta daha fazla) iş yerlerinin pencere görmeyen masalarında kamburlaşmamız sadece belkemiğimizi değil, ruh sağlığımızı da tehdit ediyor. Her felah, bir zorluğun arkasından geliyor, bu yüzden elbette kolay olacağını iddia etmiyor ama borsanın sunduğu fırsat, bizlere en azından varlığı göz ardı edilmeyecek bir kaçış kapısı aralıyor.

4. Ailenizle dilediğinizce vakit harcayın

Yatırımcı olmanın sağladığı esnekliği hiç tattınız mı?! Zaman esnekliğinden bahsediyorum.

Bir çalışan için zaman dediğimiz kavram üç aşağı beş yukarı benzer tekdüzeliğin içinde akar. Öyle ki, kalkış ve yatış saatlerinizden tutun da, neredeyse hangi saatte keyfedeceğinize kadar her şey ama her şey belli bir vakte rehnolunmuştur.

Akrabanızı ziyaret etmek, dostlarınızla iki lafın belini kırmak, gezmek ve tebdil-i mekanın ferahlığını duyumsamak… Bunlar için kendinize hastalık bahanesi aramanıza gerek yok! Eğer bir yatırımcıysanız, artık kendi programınızı kendiniz yapabilir, istediğiniz yere istediğiniz zaman seyahat edebilir ve zamansal esnekliğin daha nice ayrıcalığından faydalanabilirsiniz. Doğrusu benim için, bir başkasının kurallarına veya programına göre yaşamak zorunda olmamak, yatırımcı olmanın en iyi yanlarından biridir.

5. Hayal ettiğiniz işi yapın

Bir kitap kafe açmak gibi bir hayaliniz mi var, yoksa bir köşeye çekilip “yazsam roman olurdu” dediğiniz hayatınızın romanı yazmak mı istiyorsanız? Yatırımcı olduğunuzda, tüm bunlar için yeterince vaktiniz olacak ve eğer başarılı bir yatırımcıysanız, aynı zamanda hayallerinizi gerçekleştirmenize imkan tanıyacak finansal gücünüz de…

“Eğer sevdiğiniz işi yapıyorsanız, hiç çalışmadan emekli olursunuz” diye bir özdeyiş vardır. Peki sevdiğiniz iş gerçekten nedir? Herhalde sabahtan akşama kadar “sıradaki” demek türünden bir kısırdöngü içinde kısırlaşmak değil. Öyleyse kendinizi keşfedin ve içinizdeki potansiyeli açığa çıkarın. Resim çizin, bir müzik aleti çalın, yazı yazın, düşünün, sergi açın, insanların size “senin ne işine gelmiş?” dediği işlerle ilgilenin.

6. Dünyayı daha iyi anlıyorsunuz

Yatırımcı olmak, bir bakıma dünyadaki düzenin nasıl işlediğiyle ilgili bir farkındalığa sahip olmayı beraberinde getirir. Çoğu insanın döviz kurları ve farklı ülkelerin göreceli güçleri hakkında ne kadar az şey bildiğini her zaman şaşırtıcı buluyorum. Örneğin Foreks ticaretiyle ilgileniyorsanız, çeşitli döviz çiftlerinin fiyat hareketlerine odaklanırsınız ve bu para birimlerinin değerlerini etkileyen ekonomik politikalardan, jeostratejik gelişmelere kadar birçok konuda, diğer çoğu insana göre daha objektif ve daha net bir anlayış geliştirirsiniz. anlamanıza yardımcı olur. 

7. Kendi kararlarınızı siz verin

Yatırımcı olmak, aynı zamanda kararlarınızı kendiniz almanız demektir. Hem piyasada hem de hayatta yolunuzu kendiniz çizi. Bir gün uyandığınızda canınız hiçbir şey yapmak istemiyorsa, yapmayın. İşe arabayla gitmek ve patronunuzun size ne yapmanız gerektiğini dikte ettiğini duymak zorunda değilsiniz. Kuralları kendiniz koyun.

Ancak bu tür bir özgürlük herkes için uygun olmayabilir. Çünkü bazı insanlar, işler ve toplum tarafından dayatılan kurallar olmadan yürümeye alışık değillerdir. Böyle bir durumda öz motivasyonlarını ve yön bulma becerilerini kolayla yitirebilirler. Eğer hayatınızı, yalnızca yatırım yaparak kazanmayı düşünüyorsanız, kendi rutininizi oluşturmalı ve hiç kimse size talimat vermeden de öz disiplin duygusuyla bu rutininize uymayı başarmalısınız. 

Şunu unutmayın ki, tüm yetki sizde olduğunda, tüm sorumluluk da sizdedir. Bu durum ilk başladığınızda, size kolay ve keyifli gelse de, ileriki zamanlarda verdiğiniz kararların neticelerini kendiniz üstlenmeniz anlamına da gelecektir. İşin bu tarafına da hazırlıklı olmasınız.

8. Ölene kadar bu işi yapabilirsiniz, fiziksel yıpranma yok

Yatırımcılığın yaşı olmaz, genç ve yaşlı herkes yatırım yapabilir; çünkü bu iş fiziksel bir emek gerektirmez. Eğer iPad’inizi kullanabilmeyi hala başarıyorsanız, yatırım yapamamanız için ortada hiçbir sebep yok.

Bu aynı zamanda, emekliliğin getirdiği boş zamanların yarattığı can sıkıntısı için de bire birdir. Eğer bir yatırımcıysanız ve istemiyorsanız, gerçekten ’emekli olmak’ zorunda değilsiniz. 

9. Piyasalarda herkesle eşitsiniz

Başarılı bir yatırımcı olmak için prestijli bir üniversiteden mezun olmak gerekmez, dahası kamyon dolusu paraya da ihtiyacınız yok. Heybenizde kararlılık, çokça sabır ve hepsinden önemlisi de disiplin bulundurmanız yeterli. Piyasalarda al-sat yapmak, doğası gereği herkesi eşit kılar. Eğer analizlerinizde haklıysanız kazanırsınız, değilseniz kaybedersiniz: “Ben bu işe çok emek verdim ama üstlerim bunu fark etmiyor” ya da “bu zamanda bir yerlere gelmek için bir yerlerde bir tanıdığın olmalı” sorunları burada yok.

Yatırımcı olmak isteyen herkes, bu işi istediği yaşta sıfırdan öğrenebilir, hiçbir “önkoşul” gerekmez. Dünyanın en iyi yatırımcılarından bazılarının resmi bir üniversite öğretimi yoktur, bu nedenle okulu yarıda bırakmış olmanız, piyasalarda kimsenin umurumda olmayacaktır. Yani en az lise mezunu olmanız ya da olmamanız kimseyi ilgilendirmiyor.

Piyasalar hayata farklı bir yolun açıldığı kapılardır, günümüzün aşırı yapılandırılmış toplumsal normlarının burada geçerliliği yok. Dersinize iyi çalışın ve istediğiniz zaman işe koyulun. Hepsi bu kadar!

10. Alan değil veren olun

Başarılı bir yatırımcıysanız, bir süre sonrasında, diğer insanlara yardım edebilecek derecede kendinizi güçlü hissetmeye başlayacaksınız. Hatta arkadaşlarınıza ve ailenize maddi olarak yardım etmenin dışında, onlara bir beceri aktarma yeteneğine de kendinizi sahip hissedeceksiniz. Yani onlara da balık tutmayı öğreterek, sizin yaptığınız gibi onlar da kendi gerçek özgürlüklerini inşa edebilirler. Bu sadece onlara fayda sağlamakla kalmaz, aynı zamanda size büyük bir iç memnuniyet de getirir. 

Tüm bu saydığım avantajlardan faydalanmak için, yapmanız gereken tek bir şey var. Öğrenmek… Ve çok şanslısınız ki, artık İnternet’te bu konuda size öğretmen olmaya hazır binlerce kaynak var ve bir o kadarı da kütüphanelerde var. Finansçı Usta’yı saymıyorum bile. 🙂

Sağlıcakla.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mission News Theme by Compete Themes.